Tradycja kolędowania nie zaginie wtedy gdy będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dobrym pretekstem do tego jest corocznie organizowany, przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Mińskiej, „Korowód Kolędowy”. Ta impreza o charakterze integracyjnym została zorganizowana już po raz siódmy. W tym roku odbyła się 8 grudnia, przy współpracy z Gminą Mrozy, Gminnym Centrum Kultury w Mrozach i Zespołem Szkół im. Adama Mickiewicza w Mrozach.
Swój artystyczny program zaprezentowało 13 grup:
Kolędnicy z GCK w Mrozach, „Przymrozki” (Mrozy), Grupa artystyczna „Górale z Mazowsza” (Stanisławów), Zespół Kolędniczy „Cegłowiacy” z Cegłowa, Latowicki Korowód, Korowód kolędowy z Wiśniewa (gm. Jakubów), Młodzieżówka z Sulejówka, Międzypokoleniowy Zespół Razem z Kałuszyna, „Bez nazwy” (Dobre), Kolędnicy z Jędrzejowa (gm. Jakubów), Kasianiecka (Kałuszyn), Mistowiacy (gm. Jakubów) oraz Anioły z Super Szkoły (Niedziałka, gm. Mińsk Mazowiecki). Wszystkie grupy pięknie się zaprezentowały. Publiczność była zachwycona strojami, śpiewem i grą aktorską kolędników. Stali bywalcy mówili, że są mile zaskoczeni tym jak z roku na rok wzrasta poziom artystyczny. Komisja konkursowa w składzie: Michał Śmigielski – przedstawiciel Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku, Jolanta Kowalczyk – przedstawicielka Gminy Cegłów, Anna Andrzejkiewicz – przedstawicielka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kałuszynie oraz Marek Gałązka – przedstawiciel gminy Mrozy, miała przed sobą trudną decyzję.
Jednogłośnie zdecydowano, że nagrodę główną konkursu „Korowód Kolędowy 2017” otrzymał zespół kolędniczy „Bez nazwy” z Dobrego pod opieką Pani Marioli Chojeckiej (wielokrotni laureaci Korowodów Kolędowych).
Drugie miejsce zajął Zespół Kolędniczy „Cegłowiacy” gdzie pięknym głosem i grą aktorską wyróżniała się Anna Osmakowicz i Tadeusz Lempkowski.
Trzecie miejsce było najtrudniejszą decyzją i zdecydowano, że ex aequo zajmą je dwie grupy: „Latowicki Korowód” pod opieką Jerzego Zawadki oraz Anioły z Super Szkoły pod opieką Elżbiety Roguskiej.
Jury pochwaliło grupę Młodzieżówka z Sulejówka, który wyróżnił się dzięki występom wspaniałych diabłów. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali drobne upominki.
Dziękujemy za wesołe, a za razem bardzo wzruszające występy, które tak cudownie łączą pokolenia. Dzięki temu, że „chce Wam się chcieć” nasze piękne zwyczaje ocaleją od zapomnienia.
Zwycięzcom gratulujemy wygranych, a wszystkich zapraszamy za rok!