Aktualności

Relacja wyjazd studyjny do Hiszpanii w ramach projektu współpracy APPLE

W dniach 27 czerwca – 1 lipca 2022r. wyjechało 68 przedstawicieli (z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego) 3 Lokalnych Grup Działania z Mazowsza (LGD Forum Powiatu Garwolińskiego, LGD Natura i Kultura oraz LGD Ziemi Mińskiej) uczestniczyło w wizycie studyjnej do Hiszpańskiego partnera Asociación Para El Desarrollo Rural E Integral De La Comarca De La Sidra mającego swoją siedzibę w Villaviciosa w prowincji Asturias.

Wizyta studyjna była organizowana jako jedno z zadań określonych w projekcie współpracy międzynarodowej Apple „ Tradycja-Rozwój-Przedsiębiorczość” realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach poddziałania 19.3„ Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”. Cel główny projektu to:  współpraca międzynarodowa, zorganizowanie wizyty studyjnej, szkoleń dla społeczności lokalnych, wydarzeń promocyjnych oraz wydanie publikacji. Dzięki temu nastąpi pobudzenie aktywności lokalnej, rozwój przedsiębiorczości oraz wymiana doświadczeń.

Podczas wizyty studyjnej przedstawiciele partnerów odwiedzili firmy oraz organizacje które otrzymały wsparcie ze środków PROW oraz środków z LGD Comarca De La Sidra.

Przedmiotem naszych wizyt były między innymi:

Anchoas Hazas ( firma zajmująca się przetwarzaniem sardynek),

Rula w Gildii Rybaków ( miejsce gdzie rybacy sprzedają ryby),

Warsztat w Las Redas – sklep z produktami wykonanymi z używanych sieci rybackich,

Los Caserinos – ekologiczne gospodarstwo rolne, które zajmuje się produkcją produktów nabiałowych (serów, jogurtów, deserów) oraz organizacją wizyt, warsztatów, a także sprzedażą swojskich wyrobów

Funginatur, w parku biznesowym Santa Eulalia (Cabranes)- uprawa grzybów shiitake w lesie.

Agroberries El Portal w miejscowości Fuentes, uprawiają jagody i maliny, mają też hydroponiczną farmę truskawek.

W związku z tym, że Asturia to stolica cydru w Hiszpanii odwiedziliśmy również wytwórnię cydru Amadi gdzie zapoznano nas z procesem produkcji i dystrybucji cydru, konsekwencją wizyty w wytwórni była wizyta w muzeum cydru gdzie uczestnicy spotkali się z przedstawicielami lokalnych władz, zapoznali z historią wytwarzania cydru oraz mieli okazję do rozmów i wymiany doświadczeń.

W godzinach popołudniowych trzeciego dnia naszej wizyty studyjnej odbyliśmy spotkanie z przedstawicielami LGD Comarca de Sidra oraz przedstawicielami samorządów wchodzących w skład LGD ( Bimenes, Cabranes, Colunga, Nava, Sariegu). Spotkanie odbyło się w starym klasztorze San Juan de Capistrano, Villaviciosa

Podczas spotkania zaprezentowała się strona Polska i Hiszpańska, przedstawiliśmy najważniejsze aspekty naszej działalności, dobre praktyki wypracowane w trakcie trwania LGD, mieliśmy czas na panel dyskusyjny gdzie nawiązywaliśmy kontakty, wymienialiśmy się poglądami na temat realizacji projektów w ramach środków UE oraz dyskutowaliśmy o przyszłej współpracy naszych LGD oraz regionów. Na koniec spotkania wymieniliśmy się z Hiszpanami  gadżetami promocyjnymi z gmin członkowskich i LGD.

 

Relacja wyjazd studyjny do Hiszpanii w ramach projektu współpracy APPLE